Omgivet af idioter
Folketeatrets musikalske arbejdspladskomedie stiller skarpt på alt det, vi kan bøvle med, når vi skal kommunikere og forstå hinanden på arbejdet.
Kender du følelsen af, at nogen mennesker aldrig vil forstå dig, uanset hvor klart du udtrykker dig? Har du prøvet at sidde til et møde og føle, at du er det eneste normale menneske i rummet? At alle andre omkring dig er rablende tossede og taler helt forbi hinanden?
’Omgivet af idioter’ er baseret på den internationale bestseller af samme navn. I Folketeatrets teaterversion er det en vaskeægte arbejdspladskomedie, der stiller skarpt på al det besvær, vi har med at kommunikere og forstå hinanden. Her bliver bogens fire personlighedstyper levendegjort i en dysfunktionel personaleafdeling med temmelig lav arbejdsmoral.
Vi møder den gule, udadvendte og impulsive kollega, den blå, analytiske og forsigtige type, den røde, dominerende og målbevidste person og den grønne, rolige og tålmodige teamplayer. Den brogede kollegaflok kommer på lidt af en opgave, da de bliver sendt på et personaleseminar for at styrke synergier, optimere samarbejdsflowet og finde ud af, hvorfor alle er idioter.
Glæd dig til en humoristisk, musikalsk og tankevækkende fortælling om kollegaskab, kommunikationsbesvær og forskelligheder – tilsat et hav af uendelige komiske aha-øjeblikke. Bliv klog på egne blinde vinkler, og se alle andres i et lysende klart skær. ’Omgivet af idioter’ er baseret på bogen af samme navn skrevet af forfatter Thomas Erikson.
Holdet bag
Iscenesættelse: Lene Skytt
Forfatter: Thomas Erikson
Dramatiker: Valdemar Pustelnik
Scenografi: Allan Frausing
Komponist: Markus Artved
Medvirkende: Tom Jensen, Sophie Marie Jeppesen, Marie Mondrup, Nadia Jasmin Nielsen og Tobias Shaw.
Kender du Randers Teaterforening?
Lær dem bedre at kende ved at tilmelde sig deres nyhedsbrev – og så kan du følge dem på Facebook og Instagram, hvor de blandt andet deler en masse godt materiale om sæsonens forestillinger.
Læs mere
Læs mindre