Kongelig sommerballet i det fri

  • Fri entré Tilkøb
  • Oplev Den Kongelige Ballets mange dygtige tåspidssko i fuldt firspring under åben himmel, når de lægger vejen forbi Amfiscenen på deres traditionsrige og populære sommerballet-tour.  

    I et samarbejde mellem Randers Teaterforening, Randers Eventsekretariat og Værket byder vi velkommen til solodansere og solister fra Den Kongelige Ballet på Værkets Amfiscene, hvor de opfører et potpourri af de største publikumsfavoritter fra repertoiret.

    Kongelig sommerballet har eksisteret siden 2006 og trækker hvert år tusindvis af publikummer ud i sommervejret for at se ballet under åben himmel. Det er altid noget af et tilløbsstykke, hvor både garvede ballettomaner og nye balletelskere mødes til en gratis forestilling i det fri.

    Der er fri adgang til pladsen ved Amfiscenen, og kom gerne i god tid med en picnickurv og tæpper, da du har mulighed for at se balletdanserne varme op på scenen i træningstøj.

    Arrangementet er støttet af Randers Eventsekretariat og præsenteres i et samarbejde med Randers Teaterforening.

    Læs mere

    Læs mindre

  • Fri entré Tilkøb
    • Dato

      fredag 12. juni 2026

    • Scene og tid

      Amfiscenen kl. 19.00

      Der er fri adgang til pladsen ved Amfiscenen

    • Opstilling

      Unummererede siddepladser

    • Forventet varighed

      ca. 1 time og 15 min. (ingen pause)

    • Arrangør

      Værket

    • Ekstra info

      • Fri entré (kræver ikke billet, du møder blot op med dit gode humør – og evt. en picnickurv med lidt forsyninger)

      • I tilfælde af dårligt vejr (regnvejr eller kulde) vil det være nødvendigt at aflyse grundet dansernes sikkerhed – hold øje med hjemmesiden her og vores sociale medier, hvor vi i så fald gør opmærksom på en eventuel aflysning

      Find mere info om parkering, adgangsforhold, ordensbestemmelser osv. her