Mahamad Habane – Højpandet

  • Billetter Tilkøb
  • Endelig er Mahamad Habane tilbage med ny standup efter succesen med sit første onemanshow, ’Ham der komikeren’, der lagde Værket ned af grin.

    "Jeg tænker, ergo har jeg lavet et nyt onemanshow."

    Sådan siger Mahamad Habane først og fremmest om sit nye onemanshow ’Højpandet’, som utålmodige Habane-fans kan glæde sig til at opleve i det nye år.

    Højpandet er et show, der kombinerer eftertænksomhed med humor, når Mahamad stopper op og spørger: Hvorfor gør vi egentlig, som vi gør? Det handler ikke om at være klog, men om at turde at tænke højt – og gøre det foran folk. Og selvfølgelig med latter. For nogle ting giver først mening, når man griner af dem.

    Med sit andet onemanshow er Mahamad reflekterende, rå og selvironisk, og klar til at folde både panden og pointerne ud for alvor. I ’Højpandet’ sætter Mahamad spørgsmålstegn ved det meste. Han undrer sig over samfundets store og små absurditeter og udstiller sine egne (og andres) dobbeltmoraler. Selvfølgelig med et glimt i øjet og humoren, som fast følgesvend.

    Mahamad Habane har siden 2015 markeret sig som en af de mest charmerende, tankevækkende og skarpe komikere på den danske standup-scene. Han har optrådt på scener i hele landet og på TV i bl.a. ’Stormester’, ’Comedy Aid’ og ’Kronprinsparrets Prisuddeling’.

    Læs mere

    Læs mindre

  • Billetter Tilkøb
    • Dato

      lørdag 18. april 2026

    • Scene og tid

      Store Sal kl. 18.30

      Dørene åbner en halv time før start

    • Billetpris

      335 kr.

    • Opstilling

      Nummererede siddepladser

    • Forventet varighed

      ca. 1 time og 15 min. (ingen pause)

    • Arrangør

      Værket • Turbinen

    • Ekstra info

      Find mere info om Værket, billetsalg og dit besøg her

    Måske er du også interesseret i