Comedy Ballroom 2026

  • Billetter Tilkøb
  • Nu kan du igen glæde dig til at opleve nogle af landets sjoveste komikere, når Comedy Ballroom denne gang byder på Mick Øgendahl, Jacob Taarnhøj, Jakob Thrane, Lasse Madsen og Clara Schøn.

    Det siges godt nok, at man aldrig skal gentage en succes. Men Comedy Ballroom har ramt så meget plet med deres ret så imponerende koncept med at samle nogle af Danmarks sjoveste komikere for en aften, at de naturligvis fortsætter!

    Derfor kan du godt begynde at glæde dig til endnu en omgang Comedy Ballroom – igen med Lasse Madsen til at styre løjerne som konferencier/vært/rormand/sprechstallmeister/emcee/hype master/anchor og moderator, når Comedy Ballroom 2026 løber af stablen.

    Glæd dig til et stjernespækket lineup af nye talenter og etablerede komikere, der går sammen om at levere et show, hvor latteren ingen ende vil tage. Oplev Mick Øgendahl, Jacob Taarnhøj, Jakob Thrane, Lasse Madsen og Clara Schøn. Ingen holder sig tilbage i showet, hvor du bliver udsat for et uforudsigeligt bombardement af alt fra absurde observationer til sjove livserfaringer.

    I 2026 bliver Comedy Ballroom endnu mere dynamisk med et program, der sikrer, at publikum som altid får en smag af den bedste standup, Danmark har at byde på, samtidig med at de også bliver forkælet med et humoristisk, musikalsk afbræk.

    Konceptet er som altid: Hver komiker har en lille halv time på scenen – alt sammen yndefuldt spundet sammen af uforlignelige Lasse Madsen.

    Kort om komikerne

    Mick Øgendahl er en af Danmarks mest markante og alsidige komikere, kendt for sin energiske scenetilstedeværelse og skarpe samfundsobservationskomik. Med sit sprudlende kropssprog og fysiske humor er han indbegrebet af funny bones. Ud over flere årtier som frontløber i comedy-verdenen er Mick også kendt fra et hav af film, teater og TV-produktioner, både som skuespiller, manuskriptforfatter og voiceover i bl.a. ’Blå Mænd’, ’Alle for’-filmene, ’Tak for i aften’, ’Hvor fanden er Herning?’, ’Minkavlerne’, ’Madagascar’ m.fl.

    Senest har Mick Øgendahl i 2024/25 spillet for fulde huse landet over med sit 9. onemanshow Bad Boy, hvor han med sin karakteristiske humor og skarpe blik for samfundets absurditeter, tog publikum med på en rejse gennem både store og små spørgsmål.

    Jacob Taarnhøj er en af de største komikere på den danske stand-up scene. Med sin energiske sceneoptræden, sine ekvilibristiske ordspil og surrealistiske fortællinger leverer han underholdning i særklasse. Hans stil kombinerer skæve observationer med fysisk humor, der gør selv de mest almindelige situationer hylende morsomme.

    Jacob Taarnhøj fik sin folkelige debut i 2017, hvor han præsenterede sit komiske set om det danske sprog ved DM i Standup, og vandt Talentprisen ved ZULU Comedy Galla samme år. Siden sin debut er han bl.a. gået viralt med hittet ’Toscana Dromedar’ i anden sæson af ’Stormester’, og med tre onemanshows, senest ’Standard’, utallige optrædener i ind- og udland, er Jacob ikke kun en af de mest etablerede, men også en af landets flittigste komikere.

    Jakob Thrane: Publikum i hele landet griner med, når Jakob Thrane indtager scenen med sin skarpe og relaterbare humor. I foråret 2025 afsluttede han sin udsolgte turné med onemanshowet ’Sart’, som han optrådte med over hele landet. Han er en talentfuld og nærværende komiker, der har markeret sig bredt – både live og i TV-programmer som ’Stormester’ og ’Luk op, Luk i’. Publikum kender ham også fra hans onemanshows som ’Hurtig’ og ’En grøn sofa’ samt som en del af comedygruppen Umage Image, der hittede med sangene ’Forfest’ og ’Voksenrig’. Med energi, indlevelse og selvironi fanger han sit publikum med hverdagsobservationer, man ikke kan undgå at genkende.

    Lasse Madsen: Dan Turèll holdt af hverdagen. Det gør Lasse Madsen også. Han er nemlig mester i at få selv de mest trivielle hverdagsting til at fremstå absurd komiske. Uden hverken fast tema eller politisk dagsorden griber Lasse øjeblikket og skaber spontan, relaterbar og hylende morsom comedy. Hans stil er præget af drenget charme og en underfundig humor, der får selv de mest hverdagsagtige emner til at shine.

    På SoMe deler han kærlige parodier på situationer og stereotyper, vi alle kender, og afslører sig som både humorist og menneskekender. Men Lasse er mere end virale hits – han er en sceneperformer med stærk publikumskontakt. Hans første onemanshow ’Forelsket’ fik fire hjerter i Politiken, og opfølgeren ’FRÆK’ fik seks hjerter i Ligeher.nu.

    Clara Schøn har markeret sig som et nyt og friskt navn i dansk comedy. Hun slog igennem med sit musikalske show En hilsen fra din eks, som vandt prisen for Årets Originalitet ved UP Comedy Festival 2024. Showet blev rost for sin unikke blanding af humor, musik og personlighed – og anbefalet af Soundvenue. Et klip fra showet gik hurtigt viralt.

    Clara optræder med sin guitar og kombinerer skarpe hverdagspointer med musikalsk finesse og umiddelbar likeability. Hun har en særlig evne til at blande hverdagens små og store udfordringer med humor og musik, hvilket skaber en helt særlig atmosfære. Med sin charmerende levering og et nærvær, der når langt ud over scenekanten, får hun publikum til både at grine, lytte og reflektere. Senest har Clara været opvarmer på Annika Aakjærs turné i 2025.

    Læs mere

    Læs mindre

  • Billetter Tilkøb
    • Dato

      lørdag 3. oktober 2026

    • Scene og tid

      Store Sal kl. 20.00

      Dørene åbner en halv time før start

    • Billetpriser

      339 - 439 kr.

    • Opstilling

      Nummererede siddepladser

    • Forventet varighed

      ca. 2 timer og 50 min. inkl en pause

    • Arrangør

      Freshman

    • Ekstra info

      Find mere info om Værket, billetsalg og dit besøg her

    Måske er du også interesseret i